خانه / آموزش های دیگر / گرفتگی فیزیکی در آبیاری

گرفتگی فیزیکی در آبیاری

نحوه گرفتگی فیزیکی

منابع آبی دارای ذرات ماسه به بزرگی دهانه ورودی و خروجی قطره چکان ها از مهمترین عواملی هستند که باعث گرفتگی قطره چکان ها از نوع فیزیکی می شوند. بنابراین انتخاب نوع قطره چکان نیز در پیشگیری از گرفتگی فیزیکی نقش موثری دارد. معمولا منابع آبی زیرزمینی می تواند حاوی ذرات شن و ماسه مضر برسد در صورتی که از سیستم ppm باشد. حتی اگر غلظت ذرات موجود در آب آبیاری به میزان ۰۰۵ فیلتراسیون مناسب استفاده شود مشکلی پیش نخواهد آمد.

نحوه گرفتگی بیولوژیکی :
معمولا سلول های باکتریایی و همچنین جلبک ها آن قدر کوچک هستند که به راحتی از فیلتر های آبیاری عبور می کنند و موجب مسدود شدن قطره چکان ها در سیستم های قطره ای می گردند. معمولا سیستمهای آبیاری قطره ای نیز محیط مناسبی جهت رشد اینگونه موجودات هستند. بعلاوه اگر آب آبیاری از منابع آب های سطحی تامین شود می تواند حاوی خزه، حلزون و قطعات گیاهی باشد که باید از ورودشان به سیستم جلوگیری شود. جهت جلوگیری از ورود ذرات بسیار درشت به سیستم می بایست از محفظه های توری مناسب در لوله مکش پمپ استفاده نمود. در مواردی که در بالا به آن اشاره شد وجود یک فیلتر شن مناسب قبل از فیلتر دیسکی اجتناب ناپذیر می باشد.

فیلتر های مناسب جهت مقابله با رسوبات فیزیکی وبیولوژیکی :
۱) هیدروسیکلون :
از فیلترهای اولیه مجموعه سیستم کنترل می باشد و صرفا ذرات شن بزرگتر از ۱ میلیمتر را می تواند جدا سازد. معمولا جهت استفاده از منابع آب های سطحی با کیفیت نامطمئن، هیدروسیکلون نقش مهمی جهت تصفیه ذرات درشت ایفا می کند. در کل یک هیدروسیکلون می تواند تا ۰۹ درصد ذرات شن و ماسه با دانه بندی متوسط را تصفیه کند.

معمولا بسته به غلظت مواد معلق در آب آبیاری محفظه زیرین آن می بایست بین هر ۳ الی۱۰ روز یک بار باز بینی شود.

۲) فیلتر شنی :
فیلتر شن که پس از هیدروسیکلون قرار می گیرد عامل بسیار موثری در تصفیه عوامل آلی و جلبک ها می باشد در حالی که می تواند درصد مناسبی از ذرات معلق بزرگتر از ۵.۰ میلیمتر را نیز در خود نگاه دارد (بسته به اندازه دانه بندی درون فیلتر). میزان جریان عبوری مجاز در فیلترهای شنی نباید از حدود ۱۰۰۰ لیتر در دقیقه در هر متر مربع مساحت مقطع، تجاوز نماید. در صورت بروز افت فشار معادل حدود۰٫۸ اتمسفر بین ورودی و خروجی فیلتر می بایست فیلتر ها شستشو شوند بدین معنی که جریان آب در محفظه ها عکس شده تا ذرات تصفیه شده مابین دانه های فیلتر از آن خارج شوند.

۳) فیلتر دیسکی یا توری :

فیلتر های دیسکی معمولا جهت جلوگیری از عبور ذرات در شت تر از ۰۰۱ میکرونی یا به عیارتی ذرات بین – ۱۰۰ الی ۳۰۰ میکرونی  به کار می روند و در میان ذرات گرفتار شده در این نوع فیلترها می توان انواع شن و ماسه های ریز دانه، ذرات جلبک و مواد ارگانیک عبور کرده از فیلترهای قبلی را نیز مشاهده نمود. بنابر این در یک ایستگاه مرکزی در سیستم های آبیاری قطره ای، این نوع فیلتر آخرین فیلتر می باشد و از اهمیت ویژه ای مخصوصا در سیستم هایی که در آن قطره چکان ها و یا نوارهای آبیاری قطره ای از حساسیت ویژه ای برخودار هستند، برخوردار می باشد. در کل فیلتر های دیسکی یا توری با مش مناسب یکی از حساس ترین عضوهای سیستم کنترل مرکزی می باشند. در این نوع سیستم ها پیشنهاد می شود تا در صورت بروز افت فشار به میزان۰٫۷ اتمسفر بین دو سر ورودی و خروجی فیلتر، فیلتر شود. شستشو در صورت پکیج بودن سیستم مراحل سهلی داشته و تنها با باز و (hsawkcab) شستشو بسته کردن دو شیر جهت هر فیلتر به صورت متوالی امکان پذیر می باشد. در غیر این صورت معمولا با باز شدن محفظه آن اقدام به تمیز نمودن دیسک ها می شود. اخیرا فیلتر های دیسکی از نوع تلفیق دیسک های شبکه ای با نام فیلترهای دیسکی ۳ بعدی این امکان را به مصرف کننده می دهد تا با افزایش سطح جانبی فیلتراسیون به میزان ۱۰  برابر فیلترهای دیسکی پیشین و افزایش راندمان و کاهش افت فشار، دفعات شستشو در یک دوره کاری کاهش داده شود.

به علاوه شستشوی دیسک های شبکه ای در این نوع سیستمها بسیار ساده تر از دیسک های پیشین می باشد.

نکته مهمی که در طراحی سیستم های فیلتراسیون می بایست به آن توجه نمود کارایی فیلترهای مختلف و کاربرد متفاوت آن ها می باشد. به عنوان مثال هیچ گاه نمی توان بدلیل ریزمش بودن فیلترهای دیسکی از نصب هیدروسیکلون و فیلتر شن صرف نظر نمود مگر در مواردی خاص و پس از تحقیق و آزمون های مختلف به حذف برخی از فیلترها از چرخه فیلتراسیون اقدام نمود.

تعمیر