خانه / تصویرهای اسلایدر2 / شیر توپی و مزایای آن

شیر توپی و مزایای آن

شیر توپی

این صفحه برای معرفی بیشتر شیر توپی طراحی شده است. شیرآلات توپی به دسته گازی یا شیرآلات تک ضرب نیز معروف میباشد. شیرآلات توپی معمولا به صورت ر.زوه ای و یا دنده ای تولید میگردند. این شیرآلات از سایز ۲اینچ به بالاتر به صورت فلنج دار تولید میگردند. دسته این شیرآلات با ربع گرد چرخش، باعث باز، یا بسته شدن شیر می شوند.

انواع شیر آلات صنعت آب

شیر های قطع و وصل

مزیت اصلی شیرآلات قطع وصل ایجاد حداقل افت فشار است. افت فشار با توجه به موقعیت نصب آن ها که ممکن است به صورت مدفون و یا داخل حوضچه ایستگاه پمپاژ و یا شیر خانه باشند، دارای شرایط خاصی از نظر طراحی هستند.

بعضی از شیر های قطع و وصل مورد استفاده در صنعت آب عبارتند از :

شیر توپی

شیر توپی فلنج دار

شیر توپی

این شیرآلات از نوع شیرهای گردان هستند که در آن ها قطعه متحرک با چرخش ۹۰ درجه (ربع گرد چرخش) باعث قطع و وصل جریان شده و در دو نوع زیر ساخت می شوند :

الف – با مقطع کامل عبور جریان

ب – با مقطع کاهش یافته عبور جریان

ردیف الف این شیرها برای عمل قطع و وصل مورد استفاده قرار می گیرند و ردیف ب آنها تا حدودی قابلیت کنترل دارند.

شیر توپی به واسطه هم قطر بودن با خط لوله و مستقیم بودن جریان در خط، افت فشار بسیار اندکی تولید می کند. جریان در داخل شیر کاملا مستقیم است. مزیت اصلی این شیرها محفوظ بودن سامانه آب بندی شیر از تماس اجسام خارجی است که کاربرد آن ها را در آب های ناخالص افزایش می دهد.

ضمنا این شیرها ویژگی آب بندی خوبی نیز دارند

طراحی شیرآلات توپی

از نظر طراحی بدنه و توپی ، این شیر ها به دو نوع یک محور و دو محور تقسیم می شوند. در شیرآلات توپی یک محور، توپی توسط سامانه آب بندی تحمل می شود. این شیرها در اقطار کوچک ساخته می شوند و ارزانتر از نوع دو محور هستند.

در شیرآلات توپی دو محور، وزن توپی توسط محورهایی که جزیی از توپی هستند تحمل میشود و سامانه آب بندی فقط فشار خط لوله را تحمل می کند

این شیرها کارایی بهتری نسبت به نوع اول دارند. به طور کلی شیرآلات توپی فلنجدار نسبت به شیرهای کشویی و پروانه ای گران تر هستند. در این شیر ها اکثرا سامانه آب بندی از جنس تفلون است و توپی شیر از جنس فولاد ضد زنگ انتخاب می شود.

شیر توپی برنچی

شیر توپی برنجی

آشنایی با صفحات و نوشته های مرتبط با این نوشته

آشنایی با شیر فلکه کشویی نوین ستاره کاسپین

آشنایی با شیر کشویی زبانه لاستیکی

آشنایی با شیر آلات پلی اتیلنی پارس خاور

خرید و فروش تخصصی لوله و اتصالات پلیران اتصال

آشنایی با شیر کشویی رزوه ای

آشنایی با شیر کشویی زبانه فلزی

شیر های توپی

تلفن فروش شیراتصال

سوالی دارید؟ در واتس اپ گفت و گو کنید
گفت و گو در واتس اپ
سلام! برای چت در WhatsApp روی پشتیبان آنلاین کلیک کنید.