خانه / آموزش های دیگر / شیر آتشنشانی ایستاده، راهنمای نصب

شیر آتشنشانی ایستاده، راهنمای نصب

راهنمای نگهداری، نصب و بهره برداری شیر آتش نشانی ایستاده 

در این نوشته میخواهیم در رابطه با نحوه نصب و بهره برداری شیر آتشنشانی ایستاده صحبت کنیم. شیرهای آتش نشانی در دو نوع ایستاده و دفنی تولید و به بازار عرضه میگردد. شیرهای آتش نشانی دفنی، همان طور که از نام آنها پیداست در زیر خاک دفن میشود.

شیر آتشنشانی ایستاده که در سایزهای ۶ و ۴ اینچ تولید میگردد، بیشتر برای فضاهایی مانند کارخانه ها قابل استفاده میباشد

 

شیر آتشنشانی ایستاده

 1. کاربرد
 2. مشخصات ابعادی
 3. مونتاژ
 4. تنظیم قسمت فوقانی
 5. بهره برداری

 

۱- کاربرد شیر آتشنشانی

از این شیر برای مقاصد مختلف مانند خاموش نمودن آتش، آبیاری و ساختمان سازی و شستشوی خیابان ها میتوان استفاده نمود. حداکثر فشار کاری در این شیر ۱۶ بار و حداکثر درجه حرارت آب ۴۰ درجه سانتیگراد باید باشد.

۲- مشخصات ابعادی

شیر آتشنشانی ایستاده

شیر آتش نشانی ایستاده

۳-   مونتاژ شیر آتشنشانی ایستاده

قبل از نصب شیر آتشنشانی باید از نظر تمیز بودن داخل شیر اطمینان حاصل نمود. در غیر این صورت باید آنرا تمیز کرد. عمل نصب به خط لوله باید بدون تنش وارده به شیر صورت گیرد. پس از مونتاژ، شیر باید کاملاً شستشو شود.

.

۴-   تنظیم قسمت فوقانی شیر

تذکر: شیر باید بسته باشد.

در صورت نیاز به تنظیم قسمت فوقانی بدنه شیر، چهار عدد پیچ آلن را تقریباً دو دور باز نمایند. پس از قرار دادن قسمت فوقانی شیر در حالت دلخواه چهار عدد پیچ آلن را مطابق توضییح زیر محکم نمایید.

 • باید توجه نمود که رینگ دو تکه را ابتدا به نوبت به مقدار ۵mm محکم شوند. در آن حالت بدنه فوقانی در محل خود بصورت صحیح قرار می گیرد.
 • تمام چهار عدد پیچ ها باید بطور عادی و به مقدار ۲۰Nm سفت شوند. در انتها چهار عدد پیچ را به مقدار Nm 40± ۵ سفت نمایید..

 

۵- بهره برداری از شیر هیدرانت

باز کردن: برای بازکردن شیر آتشنشانی ایستاده ابتدا درپوش کوپلینگ ها را باز نموده سپس شیلنگ ها را به کوپلینگ بدنه متصل نمایید. در اثر چرخاندن کلگی شیر بسمت چپ با آچار دو سر به آرامی و بطور کامل شیر آتشنشانی را باز نمایید.

بستن: در صورت موجود بودن شیر در انتهای شیلنگ، آنرا ببندید و شیلنگ ها را جمع و کلگی شیر آتشنشانی را در جهت راست بچرخانید تا کاملاً بسته شود. نحوه آببندی این شیرها به گونه ای است که نیروی بستن در آببندی شیر تاثیر گذار نیست.  پس از جدا نمودن شیلنگ ها و درپوش کوپلینگ ها باید دقت نمود با توجه به مجهز بودن شیر تخلیه خود کار آب موجود در بدنه تخلیه شود.

 

شیر آتشنشانی دفنی

آتشنشانی دفنی

 

نکات نصب و بهره برداری شیر آتشنشانی ایستاده :

 • شیر آتش نشانی ایستاده بصورت قائم بر روی سطح فونداسیون و سطح زمین نصب میگردد.
 • شیر آتشنشانی به هنگام بهره برداری و استفاده باید بطور کامل باز باشد. در غیر اینصورت (در حالت نیمه باز بودن) در محل تخلیه آب درونی که بصورت سوپاپ طراحی و نصب گردیده آب درون شیر به زیر شیر نشت میکند. این مساله به مرور زمان باعث خرابی و از بین رفتن فونداسیون زیر شیر شده و نهایتاً ایجاد تخریب و صدمات جبران ناپذیری خواهد نمود.
 • برای باز و بسته کردن شیر حتماً از آچار مخصوص شیر که به هنگام خرید شیر به فروش میرسد، استفاده گردد. آچار در جهت حرکت عقربه های ساعت شیر را میبندد. در جهت خلاف حرکت عقربه های ساعت شیر را باز میکند.
 • طراحی سوپاپ اصلی آببندی و آچار مخصوص به گونه ای انجام شده که توسط یک فرد عادی عملیات آببندی “در حال بستن شیر” و بازکردن شیر به راحتی انجام شود. لذا از استفاده ی هرگونه ابزار دیگر و وارد آوردن نیروهای اضافی و بی مورد جهت باز و بسته کردن شیر جداً اجتناب فرمایید.
 • پس از بسته شدن شیر و عدم استفاده از آن حتماً درپوشهای خروجی را کاملاً ببندید.
 • از سرشیلنگی های استاندارد و منطبق با خروجی شیر استفاده گردد.
 • به منظور روان عمل کردن محور شیر، به طور ادواری نسبت به روغن کاری محور توسط محل نصب شده روی بدنه شیر اقدام لازم بعمل آید.

دیگر نکات نصب شیر آتشنشانی ایستاده :

 • جهت عدم ورود هرگونه اشیاء و اجسام خارجی، نسبت به نصب صافی مناسب در طول خط لوله متصل به شیر آتشنشانی اقدام گردد.
 • به منظور حفظ ایمنی دقت شود تا شیر آتشنشانی ایستاده حتی المقدور در مکانی نصب گردد تا از احتمال برخورد اجسام متحرک به آن جلوگیری شود.
 • در صورت مات شدن رنگ شیر آتشنشانی (هیدرانت) و به مرور زمان حتماً نسبت به رنگ آمیزی مجدد آن فقط با پوششهای مناسب و براق -قرمز یا زرد- اقدام گردد.
 • به محض مفقود شدن هرگونه وسایل جنبی شیر مانند: درپوش، زنجیر و … نسبت به تأمین و نصب مجدد آن اقدام نمایید.
 • برای اتصال فلنج شیر از واشر آببندی مناسب و پیچ و مهرههای استاندارد استفاده شود.
 • جهت جلوگیری از بروز صدمه به شیر هیدرانت ، نگهداری در محل های سرپوشیده و مناسب قبل از نصب ضروری است. ضمناً برای جابجایی شیر از وسایل مناسب استفاده شود و از پرتاب آن جداً جلوگیری بعمل آورید.

منبع : دستورالعمل های شرکت های وگ بیهمتا و میراب

صفحات پیشنهادی:

آشنایی و خرید شیر آتشنشانی ایستاده

آشنایی و خرید شیر آتشنشانی دفنی

آشنایی با شیرآلات هفت تیر

آشنایی با شیرآلات پارس خاور

آشنایی با شیرآلات وگ

تماس و خرید شیر اتصال

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

سوالی دارید؟ در واتس اپ گفت و گو کنید
گفت و گو در واتس اپ
سلام! برای چت در WhatsApp روی پشتیبان آنلاین کلیک کنید.