خانه / محصول / شیرآلات پروانه ای

شیرآلات پروانه ای

معرفی شیرآلات پروانه ای

در این نوشته میخواهیم به معرفی شیرآلات پروانه ای بپردازیم. این شیرها برای باز و بسته نمودن مسیر سیال (معمولا آب در خطوط انتقال بین شهری و کارخانجات) استفاده میشوند و محبوبت زیادی دارند. نتیجتا شرکت ها زیادی در کشورمان ایران و در شهرهای تهران ،اصفهان ، قم ، تبریز ، قزوین و … آن را تولید میکنند. این شیرها در چند نوع تولید و به بازار عرضه میگردد. در ادامه چند سوال بسیار مهم مطرح میشود که با هم به آن ها میپردازیم.

  • شیرهای پروانه ای چه شیرآلاتی هستند؟
  • شیر باترفلای چیست؟
  • شیر فلکه گیربکسی چه قیمتی است؟
شیرآلات پروانه ای
شیر پروانه ای

کاربرد شیرآلات پروانه ای کجاست؟

همان طور که میدانید برای قطع و وصل جریان آب از شیرآلات کشویی یا شیر فلکه (گیت ولو) استفاده میگردد. در این شیرها یک زبانه یا دروازه جلو مسیر آب را سد میکند و موجب میشود که آب از خط لوله عبور نکند. شیرآلات فلکه کشویی از سایزهای کوچک و از بدنه برنجی و رزوه ای تولید میشود تا سایزهای بزرگتر و بدنه های چدنی (شامل چدن خاکستری و چدن داکتیل).

شرکت های تولید کننده شیرآلات صنعتی عموما تا سایز ۲۵۰ میلیمتر و یا ۳۰۰ میلیمتر شیرهای کشویی را در دو مدل زبانه فلزی و زبانه لاستیکی تولید و عرضه میکنند.

استفاده از شیرآلات پروانه ای در خط
استفاده از شیرآلات پروانه ای در خط

برای خطوط با سایزهای بالاتر چه شیری استفاده کنیم؟

وقتی سایز خط از ۳۰۰ میلیمتر یا ۱۲ اینچ بالاتر میرود استفاده از شیر گیت یا کشویی بسیار سخت و نامناسب میشود. چرا که در این سایزها به دلیل طراحی خاص شیرکشویی، اندازه شیر بسیار بزرگ میشود و شیر چدنی بزرگ یعنی وزن زیاد، حمل و نقل بسیار سخت، نصب مشکل و تعمیرات نامناسب، باز و بسته کردن بسیار سخت و گاها ناممکن و مشکلاتی دیگر به وجود می آید.

با توجه به این مسایل در سایزهای ۴۰۰ ، ۵۰۰  ، ۶۰۰ میلیمتر تا ۱۰۰۰ میلیمتر و بالاتر، از شیرهای پروانه ای فلنجدار گیربکس دار استفاده میشود. این شیرها از سایز و وزن مناسبی برخورداراند و به دلیل نوع طراحی آن به خوبی آب بند کرده و همچنین به کمک نیروی گیربکس به راحتی باز و بسته میشوند.

blank

معیار انتخاب شیر پروانه ای

برای انتخاب شیرهای پروانه ای در سایزهای بالا باید به نکاتی توجه کرد که برخی از آنها ذیلا خدمت شما ارایه میگردد. البته باید توجه داشت که هر کیفیتی، قیمت خاص خود را دارد و هر چه به کیفیت بیشتری نیاز داشته باشیم مجبور به پرداخت هزینه بیشتری خواهیم بود. لیکن در بسیاری موارد تمام کیفیت ها و خصوصیات خاص برای یک ولو مورد نیاز پروژه شما نیست.

شما میتوانید برای دریافت مشاوره برای یک خرید مناسب از کارشناسان شیراتصال راهنمایی و مشاوره رایگان بگیرید

شیر پروانه ای فلنچدار فاراب
شیر پروانه ای فلنچ دار فاراب
  • بدنه شیرهای پروانه ای میتواند از چدن داکتیل، چدن خاکستری و فولاد باشد. بدنه های چدن داکتیل بهتر از چدن خاکستری است. زیرا تحمل زیادی دارد و در مقابل ضربات، افتادن ها و .. نشکن میباشد. در حالی که بدنه های خاکستری باید با دقت بیشتری حمل و نصب گردند. در مورد بدنه های فولادی نیز باید به این نکته توجه داشت که برای سایزهای بسیار بزرگ امکان ریخته گری چدن وجود ندارد فلذا شیرهای بسیار عظیم از فولاد ساخته میشوند.
  • گیربکس مناسب از موارد حساس این شیرها میباشد. گیربکس های آیوما آلمانی بهترین گیربکس ها موجود در بازار کشورمان ایران هستند و بعد از آن باید به گیربکس های تولیدی خود شرکت ها اعتماد کرد و میان کیفیت آن را معمولا قدرت برند آن شرکت مشخص مینماید.
  • لاستیک آب بندی روی عمر شیر بسیار اثر دارد پس در هنگام خرید هم به جنس و هم به طرح لاستیک آب بند رو دیسک توجه خاص داشته باشید.
شیر پروانه ای با عملگر برقی
شیر پروانه ای با عملگر برقی

برندهای معروف برای تولید شیرآلات پروانه ای

برای آشنا شدن بیشتر شما برخی برندهای مشهور در این حوزه از این قرار هستند:

این شیرآلات عموما در فشارهای کاری ۱۰ بار و ۱۶ بار تولید و عرضه میگردند. همچنین قیمت های مختلفی دارند که با تماس تلفنی یا واتساپی با همکاران ما در شیراتصال میتوانید قیمت مناسب و تخفیف دریافت کنید.

شیرآلات پروانه ای استفاده شده در خط آب
شیرآلات پروانه ای استفاده شده در خط آب

زمان تحویل شیرآلات پروانه ای

یکی دیگر از نکته های مهم در امر خرید شیر پروانه ای فلنجدار گیربکس دار زمان تحویل و زمان تولید آن است. برخی از شرکت ها، زمان تولید طولانی دارند و این برای بسیاری پروژه ها مقدور نیست یا اذیت کننده است. ما با انبار بسیار خوب و ارتباطات گسترده میتوانیم شیر مورد نیاز شما را در زمان بسیار کوتاهی و با تخفیف مناسب روی لیست قیمت شرکت های تولید کننده حضورتان تقدیم کنیم.

گاها کارفرما اصرار به خرید شیر کشویی در سایز های بالاتر دارد. برای این موارد نیز نگران نباشید . ما میتوانیم به شما شیرهای کشویی در سایزهای ۴۰۰ و ۵۰۰ میلیمتر (یعنی ۱۶ و ۲۰ اینچ ) نیز ارایه کنیم.

تماس با ما

شما میتوانید برای دریافت قیمت و مشاوره برای خرید شیرآلات پروانه ای و دیگر شیرآلات با ما تماس بگیرید. همچنین میتوانید در همین صفحه لیست درخواست خود را از طریق واتس اپ برای ما ارسال نمایید تا همکاران ما پیش فاکتور با بالاترین تخفیف را برای شما ارسال نمایند.

صفحات مشابه با این نوشته:

آشنایی با شیر پروانه ای ویفری (بدون فلنج)

آشنایی با شیر پروانه ای پلی اتیلنی

روش نصب شیر پروانه ای بدون فلنج

تماس و خرید شیر اتصال
سوالی دارید؟ در واتس اپ گفت و گو کنید
گفت و گو در واتس اپ
سلام! برای چت در WhatsApp روی پشتیبان آنلاین کلیک کنید.