خانه / آموزش / تفاوت شیر فلکه با شیر توپی

تفاوت شیر فلکه با شیر توپی

در صنعت و کشاورزی انواع شیرها به کار میرود.شیرهایی با کاربردهای متفاوت و متنوع که در سایزهای مختلف و برای سیالات متفاوت تولید و عرضه میگردد. این شیرها نام های متفاوتی دارند. اما بعضی اوقات یک شیر نیز نام های مختلفی دارد. یعنی چند نام متفاوت به یک نوع شیر اشاره میکنند. به همین خاطر سردرگمی در سفارش و درخواست شیرآلات وجود دارد.

شیر فلکه یا شیر توپی

در انی مطلب میخواهید به بررسی دو نوع از شیرآلات بپردازیم.شیر فلکه شیری است که روی آن یک فلکه گرد وجود دارد و با چرخاندن آن شیر باز و بسته میشود.فلکه ها باید ۳۰ دور یا کمتر و بیشتر بگردند تا یک شیر کامل باز و بسته شود. به این شیرها شیر کشویی ، شیر گیت ، گیت ولو هم گفته میشود. شیرهای گلوب یا شیر سوپاپی نیز فلکه دارند و باید به تعداد فلکه ها چرخانده شوند تا شیر باز و بسته گردد.

شیر کشویی یا شیر فلکه دوسر رابط پارس خاور

اما شیرهای توپی یک دسته دارند. این دسته میتواند از جنس فلز یا پلیمری باشد اما برای باز و بسته کردن این شیرها دسته تنها ربع دایره یا ۹۰ درجه میچرخد. یعنی با چرخش حدود ۹۰ درجه شیر از حالت باز به بسته یا بالعکس تغییر میکند. این شیرها سریع بسته شونده هستند و در جاهایی که امکان ایجاد ضربه قوچ وجود دارد باید از آنها با احتیاط استفاده کرد.

شیرهای توپی نام های دیگری نیز دارند. شیر توپی ، بال ولو ، شیر دسته گازی ، شیر ربع گرد هم نامیده میشود. شیرهای توپی یا دسته گازی در قدیم فقط در سایزهای پایین و از فلزات مانند برنج تولید میشد اما اکنون در سایزهای مختلف و حتی از جنس پلیمری نیز تولید و به فروش میرسد.

شیر توپی یا دسته گازی دو سر رابط پارس خاور

اکنون شیرهای پروانه ای و شیرهای پروانه ویفری نیز از جمله شیرهای ربع گرد هستند.

شیر پروانه ای ویفری دسته اهرمی

خرید شیر توپی یا شیر فلکه

برای استعلام قیمت و دریافت اطلاعات فنی و مالی دقیقتر با ما تماس بگیرید و درخواست خود را با کارشناسان فروش شیراتصال درمیان بگذارید.

برای خرید شیر توپی پلیمری یا پلی اتیلنی پارس خاور و نیز شیر فلکه یا گیت ولو دو سر رابط یا دنده دسته بلند و کوتاه پارس خاور نیز با ما تماس بگیرید.